RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Macron humb shumicën absolute në Parlament, thonë sondazhet

macron-humb-shumicen-absolute-ne-parlament,-thone-sondazhet

Presidenti francez Emmanuel Macron po shkon drejt humbjes së shumicës absolute në Asamblenë Kombëtare dhe kontrollit të axhendës së tij të reformave, pasi sondazhet e para nga katër anketues treguan se zgjedhjet e së dielës sollën një parlament të varur nga koalicionet.

Aleanca “Së bashku” e Macronit ka garuar me grupin NUPES të së majtës në rundin e parë të zgjedhjeve.

Kryetarja e ekstremit të djathtë, Marine Le Pen , tha të dielen se do të kërkojë të bashkojë të gjithë “patriotët” jo vetëm nga e djathta por edhe nga e majta, pas rritjes së papritur të pushtetit të partisë së saj në zgjedhjet parlamentare.

Related posts

Urime festa e Kurban Bajramit

admin

Vazhdon sekuestrimi i vilave në Brezovicë

admin

Szijjarto: Suedia duhet të veprojë ndryshe që t’i bashkohet NATO-s

rezart morina