RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

5 zgjedhje në 4 vjet, dështon koalicioni qeverisës në Izrael

5-zgjedhje-ne-4-vjet,-deshton-koalicioni-qeverises-ne-izrael

Izraeli po bëhet gati të mbajë zgjedhjet e pesta të përgjithshme në më pak se katër vjet, pasi qeveria e tij pranoi se nuk mund të mbijetojë.

Në një zhvillim madhor politik, kryeministri Naftali Bennett do të shkëmbejë postin me kryeministrin alternativ Yair Lapid, në bazë të një marrëveshjeje ekzistuese.

Sipas mediave vendase, zgjedhjet mund të mbahen në fund të tetorit.

Ish-kryeministri dhe lideri aktual i opozitës, Benjamin Netanyahu është zotuar se do të kthehet në pushtet. /euronews

Related posts

Turqia: Raportit të Komisionit Evropian për vitin 2022 i mungon vizioni

admin

Detaje rrëqethëse se në çfarë gjendje ishin gjetur të masakruarit në Reçak

admin

Stoltenberg: Sot do të marrim vendime historike

admin