RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Vereshchuk: Moska ka deportuar 1.2 milionë ukrainas drejt territorit rus

vereshchuk:-moska-ka-deportuar-1.2-milione-ukrainas-drejt-territorit-rus

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës Iryna Vereshchuk iu ka kërkuar banorëve që të largoheshin nga rajoni i pushtuar Kherson përpara kundërofensivës dhe se më shumë se gjysma e korridoreve humanitare për evakuimin e civilëve nuk kanë arritur të jenë hapur për shkak të shkeljeve nga Rusia.

Ajo tregoi edhe një të dhënë veçanërisht rrëqethëse: që nga fillimi i pushtimit rus, Rusia ka deportuar 1.2 milionë qytetarë ukrainas në territorin rus. Nga ata 1.2 milion njerëz, 240,000 ishin fëmijë. Më shumë se 1,500 mbahen në burgjet ruse, tha Vereshchuk.

Related posts

Shiu i madh shkakton përmbytje dhe mbyllje të shkollave në Arabi – VIDEO

admin

Ministri i Jashtëm britanik: Armët nga Irani kërcënojnë gjithë rajonin

admin

DASH: Marrëveshja për dokumentet, një hap drejt normalizimit të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

admin