RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Evropa duhet të përgatitet, Rusia mund të ndërpresë plotësisht gazin

evropa-duhet-te-pergatitet,-rusia-mund-te-nderprese-plotesisht-gazin

Rusia mund të ndërpresë plotësisht gazin për Evropën pasi kërkon të forcojë ndikimin e saj politik në mes të krizës në Ukrainë, tha kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, duke shtuar se Evropa duhet të përgatitet tani.

“Duke marrë parasysh këtë sjellje të fundit, nuk do të përjashtoja mundësinë që Rusia të vazhdojë të gjejë çështje të ndryshme aty-këtu dhe të vazhdojë të gjejë justifikime për të reduktuar më tej dërgesat e gazit në Evropë dhe ndoshta edhe ta ndërpresë atë plotësisht,” tha drejtori ekzekutiv i IEA-s, Fatih Birol, sipas Reuters.

“Kjo është arsyeja pse Evropa ka nevojë për plane emergjente”, shtoi ai. /abcnews

Related posts

Kuvendi rrëzon rezolutën e PDK-së për grevën në arsim

admin

Zhdukja e mostrave në rastin Dehari, pezullohen nga puna katër zyrtarë në Institutin e Mjekësisë Ligjore

admin

Gjermania hap terminal për gaz të lëngshëm natyror

admin