RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Izraeli fillon ndërtimin e murit 45 kilometra në Bregun Perëndimor

izraeli-fillon-ndertimin-e-murit-45-kilometra-ne-bregun-perendimor

Izraeli ka nisur ndërtimin e një muri betoni 45 kilometra të gjatë dhe 9 metra të lartë në Bregun Perëndimor të pushtuar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë me shkrim nga Ministria izraelite e Mbrojtjes thuhet se “Administrata e Kufirit dhe Linjës së Kontaktit në kuadër të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Komandës Qendrore e Ushtrisë Izraelite kanë filluar të ndërtojnë një mur mbrojtës 45 kilometra përgjatë vijës së kontaktit në veri të Bregut Perëndimor”.

Në deklaratë theksohet se “një mur i madh betoni, 9 metra i lartë, do të përmbajë procedura mbrojtëse dhe masa të tjera teknologjike”.

Thuhet se muri i ri do të zëvendësojë një gardh të ndërtuar rreth 20 vjet më parë.

Shefi i Drejtorisë së Kufirit të Ministrisë izraelite të Mbrojtjes, Eran Ophir tha se “Puna do të zgjasë rreth një vit. Çdo pjesë e mbyllur e murit do të pengojë hyrjen në Izrael. Në të njëjtën kohë ne vazhdojmë të mbyllim boshllëqet në linjën e kontaktit”.

Izraeli thotë se dëshiron të parandalojë palestinezët që të depërtojnë në Izrael nga Bregu Perëndimor.

20 vjet më parë, në qershor 2002, Izraeli filloi të ndërtojë “Murin ndarës”, i njohur si “Muri i Turpit dhe Aparteidit”, në tokat e Bregut Perëndimor që i kishte pushtuar që nga viti 1967, me pretekstin e parandalimit të palestinezëve që të depërtojnë në territorin izraelit. Ky hap i Izraelit u dënua nga Autoriteti Palestinez dhe OKB-ja.

Në raportet e saj, Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare tha se “Muri i ndarjes” është 712 kilometra i gjatë ndërsa 85 për qind e tij ndodhet në rajonin e Bregut Perëndimor dhe jo në “Vijën e Gjelbër” që përcaktoi kufijtë e vitit 1967. /aa

Related posts

Dërgohet në mbajtje i dyshuari për plagosjen e dy personave në Shtërpcë, i konfiskohet dhe një revole

admin

Francë, alarm në nivelin portokalli në 23 rajone për shkak të stuhisë Gerard

admin

Arabia Saudite do të ndërtojë një prej aeroporteve më të mëdhenj në botë

admin