RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kuvajti shpërndan parlamentin, vendi shkon në zgjedhje të parakohshme

kuvajti-shperndan-parlamentin,-vendi-shkon-ne-zgjedhje-te-parakohshme

Princi i Kurorës i Kuvajtit, Mishal Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, shpërndau sot parlamentin e vendit dhe bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Bazuar në të drejtat tona kushtetuese, ne vendosëm të shpërndajmë Asamblenë Kombëtare në mënyrë kushtetuese dhe të shpallim zgjedhje të përgjithshme”, tha ai në një deklaratë televizive.

Princi i kurorës tha se dekreti për shpërndarjen e parlamentit do të nxirret në muajt e ardhshëm pas finalizimit të marrëveshjeve të nevojshme ligjore.

“Ne vendosëm t’i drejtohemi popullit që të korrigjojmë rrugën politike”, shtoi ai.

Muajin e kaluar, princi i kurorës pranoi dorëheqjen e qeverisë dhe i kërkoi asaj të vazhdonte të ushtronte detyrën mes një ngërçi me parlamentin i cili pengonte reformat fiskale. /aa

Related posts

Sulme kibernetike ndaj ueb faqes së Policisë së Kosovës dhe sistemit të drejtësisë

admin

MINT publikon çmimoren e re për naftën, benzinën dhe gazin

admin

Ish-presidenti Hashim Thaçi vizitohet nga prindërit e tij në Gjykatë Speciale

admin