RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Vjosa Osmani në Bruksel/ Merr pjesë në takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor

vjosa-osmani-ne-bruksel/-merr-pjese-ne-takimin-e-lidereve-te-bashkimit-evropian-dhe-ballkanit-perendimor

Me ftesë të Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Bruksel, ku do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës në takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor.

Në takimin e liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, Presidentja Osmani do ta përçojë mesazhin e qartë të popullit të Kosovës mbi nevojën e përshpejtimit të procesit të integrimit, duke filluar nga liberalizimi i stërvonuar i vizave, deri tek mbështetja për statusin e vendit kandidat për Republikën e Kosovës, pas aplikimit.

Liderë të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Bruksel ndër të tjera do të diskutojnë për procesin e zgjerimit dhe perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor, bashkërendimin me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë të BE-së, si dhe sfidat gjeostrategjike si rezultat i agresionit rus në Ukrainë.

Po ashtu gjatë vizitës në Bruksel, Presidentja Osmani do ta takojë presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola, si dhe krerë tjerë shtetesh partnere të BE-së për ta rritur mbështetjen për rrugëtimin evropian të Kosovës.

Related posts

Brazili regjistron ditët më të nxehta të verës, plazhet plot vizitorë

admin

Gjatë bastisjeve të forcave izraelite plagosen 30 palestinezë

admin

I vihet zjarri një xhamie në Holandë

admin