RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ministri i Jashtëm izraelit, Lapid për vizitë në Ankara

ministri-i-jashtem-izraelit,-lapid-per-vizite-ne-ankara

Ministri i Jashtëm i Izraelit, Yair Lapid mbërriti në Ankara për takime zyrtare, transmeton Anadolu Agency (AA).

Avioni me ministrin Lapid dhe delegacionin që e shoqëron mbërriti m; herët në aeroportin Esenboğa në Ankara, i cili u prit nga zv/guvernatori i Ankarasë Mustafa Erkayıran dhe zyrtarë të tjerë.

Pastaj, Lapid takoi ministrin e Jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu.

Pas bisedimeve ndërmjet delegacioneve, Lapid dhe Çavuşoğlu mbajtën konferencë të përbashkët për media.

Në një deklaratë nga Ministria e Jashtme turke thuhet se në takimet që do të zhvillohen në kuadër të vizitës do të diskutohen çështjet për marrëdhëniet dypalëshe dhe ato rajonale.

Pas 16 vitesh kjo është vizita e parë në nivel ministri të Jashtëm nga Izraeli në Turqi.

Ish-ministrja e Jashtme izraelite, Tzipi Livni vizitoi Ankaranë në maj 2006.

Ministri i Jashtëm Çavuşoğlu më 24-25 maj zhvilloi vizitë dy-ditore që përfshiu Palestinën dhe Izraelin. /aa

Related posts

BE: Përparësi dëbimeve për të trajtuar migracionin e parregullt

admin

Erdogan: Politikat e zgjerimit të NATO-s duhet të shkojnë në përputhje me ndjeshmëritë e Turqisë

admin

Rëndohet gjendja nga vërshimet e ujit në disa komuna të Kosovës, autoritetet bëjnë thirrje për kujdes të shtuar

admin