RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA-ja ndan edhe 450 milionë dollarë për Ukrainën

shba-ja-ndan-edhe-450-milione-dollare-per-ukrainen

SHBA-ja pritet të dërgojë një ndihmë ushtarake shtesë në vlerë prej 450 milionë dollarësh në Ukrainë.

Ndihma do të përfshijë më shumë sisteme raketash të artilerisë së lëvizshmërisë së lartë, i kanë thënë të enjten Reutersit në kushte anonimiteti, dy zyrtarë amerikanë.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka ndarë deri tani dhjetëra miliardë dollarë në formë të ndihmës ushtarake dhe humanitare për Ukrainën.

Lufta në Ukrainë, të premten hyn në muajin e katërt. Forcat ruse kanë vrarë mijëra civilë ukrainas e kanë shkatërruar shumë qytete përmes bombardimeve, kryesisht në juglindje të Ukrainës. /koha

Related posts

Kosova ka popullsinë më të re në rajon – Serbia po plaket

admin

Presidenti i Italisë shpërndan parlamentin, zgjedhjet e parakohshme caktohen për 25 shtator

admin

Ilham Aliyev diskutoi me komandantët provokimet e Armenisë në kufi

admin