RTV AHIRETI
Shëndetësi

Kjo mënyrë e konsumimit të rrushit të thatë ju ndihmon për shëndetin e zemrës

kjo-menyre-e-konsumimit-te-rrushit-te-thate-ju-ndihmon-per-shendetin-e-zemres

Mjekët shpeshherë rekomandojnë konsumin e rrushit të thatë në mëngjes si një mënyrë e mirë për të mbajtur në formë shëndetin e zemrës, eliminimin e kolesterolit, për të parandaluar kapsllëkun si dhe për të të ulur nivelin e triglicerideve.

Rrushi i thatë është burim natyror i vitaminave dhe mineraleve, por këto përfitime mund të jenë më të larta në qoftë se konsumoni ujin në të cilin i keni lënë të qëndrojnë për disa orë. Kjo pasi përmbajtja e sheqerit reduktohet duke e kthyer këtë produkt në një ilaç të shkëlqyer mjekësor.

Përgatitja: Vendosni një gjysmë filxhani rrush të thatë në ujë të nxehtë në mëngjes dhe e lini të ftohet gradualisht në temperaturën e dhomës. E lini 24 orë, deri mëngjesin tjetër.

Të nesërmen në mëngjes pini lëngun dhe hani rrushin me stomak bosh.

Ndiqni këtë regjim për të paktën katër ditë.

(Këshillohet që rrushi i thatë të jetë ngjyrë kafe e errët.)/ Prevention

Related posts

Vitaminat që funksionojnë njësoj si antibiotikët

admin

Sa minuta duhet të ecni nëse rrini ulur për një kohë të gjatë? Ja se çfarë thonë ekspertët

rezart morina

6 shenja të problemeve të zemrës që nuk kanë të bëjnë me dhimbjen e gjoksit

admin