RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Hamza Barre merr votëbesimin për t’u bërë kryeministri i 21-të i Somalisë

hamza-barre-merr-votebesimin-per-t’u-bere-kryeministri-i-21-te-i-somalise

Hamza Abdi Barre mori detyrën si kryeministri i 21-të i Somalisë, pas votëbesimit nga të 220 anëtarët e parlamentit sot, njoftuan mediat lokale, transmeton Anadolu Agency (AA).

Televizioni Kombëtar Somalez raportoi se kryeministri i ri do të zgjedhë kabinetin e tij brenda 30 ditësh.

Kryetari i parlamentit Aden Madobe u citua nga mediat lokale të ketë thënë se të gjithë 220 ligjvënësit e pranishëm sot hodhën votat e tyre në favor të Barre.

Ardhja e Barre në detyrë ndodh një muaj pasi parlamenti zgjodhi Hassan Sheikh Mohamud president të ri të vendit të Bririt të Afrikës. /aa

Related posts

Turqia përshëndet hapin e SHBA-së për të hequr kushtet për shitjen e avionëve F-16

admin

Rusia thotë se është e “përkushtuar” të shmangë një luftë bërthamore

admin

Greqia uron Netanyahun për fitoren në zgjedhjet e Izraelit

admin