RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Michel: T’ia ndalim oksigjenin makinerisë luftarake të Rusisë

michel:-t’ia-ndalim-oksigjenin-makinerise-luftarake-te-rusise

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, thotë se shtetet e G7 ndajnë të njëjtin synim, që “t’ia ndalin oksigjenin makinerisë luftarake të Rusisë”, raporton BBC.

Duke folur në fillim të Samitit të G7 në Bavaria të Gjermanisë, Michel, ka thënë se lufta e Rusisë ka vënë botën në rrezik, ndërsa ka ndikuar në furnizimet me ushqim e naftë, në çmime e siguri.

Ai ka thënë se G7 dhe BE-ja kanë një unitet të palëkundur në përkrahjen për Ukrainën.

Michel ka shtuar se BE-ja do të vazhdojë ta përkrahë Ukrainën në të gjitha aspektet. /koha

Related posts

Moldavi: Kaos në trafikun tranzit

admin

Kina po përballet me të parën nga tri valët e pritshme të COVID këtë dimër

admin

106 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

admin