RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Osmani takoi presidenten e Singaporit Yacob, flasin për intensifikimin e marrëdhënieve me këtë shtet të Azisë

osmani-takoi-presidenten-e-singaporit-yacob,-flasin-per-intensifikimin-e-marredhenieve-me-kete-shtet-te-azise

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani në kuadër të vizitës së punës në Singapor është pritur në takim nga Presidentja e Singaporit Halimah Yacob.

Pavarësisht distancës së largët gjeografike, Presidentja Osmani ka theksuar se Kosova është e interesuar për intensifikimin e marrëdhënieve me këtë shtet të Azisë Juglindore, sidomos duke e ditur potencialit e bashkëpunimit tregtar.

Në kontekst të thellimit të marrëdhënieve më këtë shtet, Presidentja Osmani ka potencuar se Singapori ka shënuar përparim të jashtëzakonshëm në teknologji si dhe në fushën e mbrojtjes, ndaj ka shfaqur gatishmërinë për bashkëpunim të fokusuar në këto fusha. Ky bashkëpunim sipas Presidentes Osmani duhet të shtrihet edhe në fusha të tjera, si ajo e arsimit, energjisë, e shumë fusha të tjera.

Presidentja poashtu prezentoi potencialin e Kosovës, si një mundësi për investime nga Singapori dhe në këtë kontekst përmendi, ndër të tjera popullsinë e re dhe dinamike, tregun e punës me kosto efektive dhe incentiva të shumta për investitorët e huaj. Në këtë takim mori pjesë edhe ministrja e Shtetit për Zhvillim dhe Politikë të Jashtme, znj. Sim Ann thuhet në komunikatën nga presidenca.

Related posts

Izraeli ndërton tjetër mur rreth Rripit të Gazës

admin

SHBA: Bin Salman ka imunitet nga ndjekja penale për vrasjen e Khashoggit

admin

Presione mbi Suedinë që të merret me aplikimin e Kosovës në BE

admin