RTV AHIRETI
Kuzhinë

Burani me domate qepë dhe oriz 

burani-me-domate-qepe-dhe-oriz 

Vizitoni Gatime Shqiptare per receta gatimi nga Kuzhina Shqiptare

Përbërësit:

  • 600 gr domate
  • 600 gr qepë
  • 600 gr speca
  • 100 gr oriz
  • vaj ulliri
  • spec djegës
  • piper i kuq
  • kripë, piper i zi

Përgatitja:

Kaurdisim qepën në yndyrë, derisa qepa të zbardhet dhe të bëhet transparente. Shtojmë domatet, sikurse edhe specat derisa të zbuten jo tërësisht. Shtojmë orizin sikurse edhe bulionin, I rregullojmë shijen me erëzat. Presim derisa te trashet dhe e heqim nga zjarri. Ju befte mire !

Ky postim eshte marre nga Gatime Shqiptare.

Related posts

Speca të mbushura me mish të grirë

admin

Kjo është receta më e mirë për të bërë mish me lakër – shije perfekte për dimër

admin

Këto janë frutat dhe perimet që duhet të blini gjatë nëntorit

admin