RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ja pse nuk duhet ta fusim shalqirin në frigorifer

ja-pse-nuk-duhet-ta-fusim-shalqirin-ne-frigorifer

Vapa e madhe na detyron që shumicën e ushqimeve t’i fusim në frigorifer, madje edhe shalqinjtë, por në fakt ne bëjmë një gabim të madh.

Në të vërtetë, siç thonë ekspertët, shalqirin duhet mbajtur në temperaturë dhome, në mënyrë që të ruajë të gjithë përbërësit ushqyes me të cilët është i pasur. Kur është i ftohtë, shalqiri humb shumicën e vitaminave dhe të materieve ushqyese.

Edhe një gjë e kanë zbuluar shkencëtarët. Shalqiri vazhdon të prodhojë vitamina dhe materie ushqyese edhe pasi që të jetë këputur nga rrënja, mirëpo sërish, vetëm nëse e mbani në temperaturë dhome. Kur e fusin në frigorifer, ai proces ngadalësohet dukshëm.

Prandaj, shalqinjtë duhet blerë aq sa keni llogaritur që do t’i hani dhe duhet konsumuar menjëherë.

Është i pasur me gjëra të shumta ushqyese si p.sh., vitaminat A dhe C, betakaroten, likopen, hekur, zink dhe shumë minerale të tjera.

Related posts

Aparaturat në QSUT jashtë funksionit/ E vetmja pajisje për gurët në veshka, nuk punon! Të sëmurët rëndë në pritje

admin

Çfarë është makulopatia: simptomat dhe trajtimet

admin

Nuk është më sekret, si të dalloni mjaltin origjinal nga ai me sheqer

admin