RTV AHIRETI
EkonomiLajmeLajmetRajon dhe Botë

Euro me vlerën më të ulët kundrejt dollarit që nga viti 2002

euro-me-vleren-me-te-ulet-kundrejt-dollarit-qe-nga-viti-2002

Euro sot regjistroi rënien e vlerës së saj në nivelin më të ulët kundrejt dollarit amerikan që nga viti 2002 pasi hendeku i politikës monetare midis Bankës Qendrore Evropiane (BQE) dhe Rezervës Federale të SHBA-së (FED) pritet të thellohet për shkak të rritjes së çmimeve të gazit, raporton Anadolu Agency (AA).

Kursi i këmbimit të euros kundrejt dollarit amerikan ra nën 1.03 për herë të parë në gati dy dekadat e fundit.

Inflacioni vjetor në zonën e euros ka arritur në një nivel të ri rekord prej 8.6 për qind në qershor për shkak të çmimeve të larta të energjisë.

Presidentja e BQE-së, Christine Lagarde tha se banka synon të rrisë normat e interesit me 25 pikë bazë në korrik ndërsa tregu beson se rritja më e shpejtë e normave nuk do të jetë e mjaftueshme për të frenuar inflacionin.

Në qershor, FED rriti normën bazë të interesit me 75 pikë bazë, rritja më e madhe e normës në 28 vjet.

Related posts

Gjermani, pothuajse 38 për qind e studentëve përballen me “varfëri të afërt”

admin

Prokuroria jep detaje për vrasjen në Prishtinë, 70-vjeçari dyshohet se vrau gruan me sëpatë

admin

Avioni i një kompanie ukrainase që transportonte “lëndë të rrezikshme” rrëzohet në Greqi

admin