RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

Presidenti Erdogan më 19 korrik do të vizitojë Iranin

presidenti-erdogan-me-19-korrik-do-te-vizitoje-iranin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan do qq0të vizitojë Iranin më 19 korrik, njoftuan sot nga Presidenca e Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ministri i Punëve të Jashtme të Iranit, Hossein Amir-Abdollahian vizitoi Ankaranë më 27 qershor. Gjatë vizitës ai u takua me presidentin Erdoğan dhe ministrin e Jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu.

“Ne ishim kundër sanksioneve të njëanshme kundër Iranit dhe nuk i miratojmë këto sanksione”, tha Çavuşoğlu në një konferencë të përbashkët për media me Amir-Abdollahian.

Ministri iranian Amir-Abdollahian tha se ka diskutuar me presidentin turk për formimin e një organi strategjik të nivelit të lartë të dy vendeve që do të mbikëqyrë zbatimin e paktit për bashkëpunim afatgjatë.

Related posts

Humbi zgjedhjet, jep dorëheqje kryeministrja e Suedisë

admin

Prokuroria e Shtetit reagon pasi kryeprokurori Buzhala shpërndau pyetjet e testit për bashkëpunëtorë profesionalë – “do të merren masa”

admin

BE-ja miraton statusin e vendit kandidat për Bosnjën

admin