RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

“Doja ta vrisja”, flet sulmuesi për sulmin ndaj Shinzo Abes

“doja-ta-vrisja”,-flet-sulmuesi-per-sulmin-ndaj-shinzo-abes

Një sulm vdekjeprurës është kryer ndaj ish-kryeministrit konservator japonez të krahut të djathtë, Shinzo Abe . Një burrë e qëlloi Abe-n dy herë nga prapa në mes të ditës gjatë një fjalimi të fushatës në qytetin antik perandorak të Nara. Mësohet se arma është një armë gjahu e bërë vetë.

Autoritetet e identifikuan sulmuesin si 41-vjeçarin Tetsuya Yamagami. Sipas mediave japoneze, Yamagami shërbeu në Forcat e Vetëmbrojtjes së Japonisë për tre vjet. Thuhet se ai ka qenë në Marinën atje deri në vitin 2005. Yamagami banon në prefekturën Nara.

Pas sulmit, Yamagami u arrestua pa rezistencë. Ai akuzohet për vrasje të mbetur në tentativë. Yamagami ishte “i pakënaqur” me Shinzo Abe, i tha sulmuesi policisë. “Doja ta vrisja,” tha Yamagami.

Related posts

47 mualime vizituan shtetin e Turqisë

admin

Hajdari paralajmëron çmim “tavan” edhe për bukën, ashtu si për derivatet e naftës

admin

Palestinë, shpallet 3 ditë zie pas vrasjes së 9 palestinezëve nga ushtria izraelite

admin