RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Festa e Kurban Bajramit, çmimi i lartë nuk e zbeh interesimin për kurbana

festa-e-kurban-bajramit,-cmimi-i-larte-nuk-e-zbeh-interesimin-per-kurbana

Çmimi i kurbanëve i vendosur nga BIK-u është 140 euro.

E ky çmim është më i lartë se vitet e kaluara, po thotë njëri nga tregtarët.

Por kushti i vetëm për të gjithë qytetarët e Kosovës të cilën duan të therin kurban, është që këtë ta bëjnë sipas kushteve dhe rregullave të parapara nga Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë.

Sipas fesë islame, rituali dhe festa e Kurban Bajramit fillon me faljen e tij herët në xhami, vazhdon me prerjen e kurbanit për atë që ka mundësi dhe shpërndarjen e mishit për njerëzit në nevojë, duke mbaruar me vizitat në të afërm, fqinj, shokë e miq.

Related posts

Emigrimi, më shumë ikin të rinjtë/ Banka Botërore: Bizneset do vuajnë mungesën e fuqisë punëtore

admin

Çavuşoğlu: Turqia nuk do të lejojë Greqinë të zgjerojë ujërat e saj territoriale në Detin Egje

admin

Kjo është rroga e kryeministrit, Albin Kurti

rezart morina