RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Lajçak takohet me Kurtin në Greqi: Diskutuam për hapat e mëtejmë në procesin e dialogut për normalizim

lajcak-takohet-me-kurtin-ne-greqi:-diskutuam-per-hapat-e-metejme-ne-procesin-e-dialogut-per-normalizim

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti së fundmi janë takuar në Greqi.

Lajçak ka shkruar se me Kurtin kanë diskutuar për situatën aktuale në rajon dhe dialogun me Serbinë.

“Në margjinat e edicionit të Symi Symposium, me Albin Kurtin diskutuam për situatën aktuale në rajon dhe dialogun për normalizim. Ne u fokusuam veçanërisht në hapat e mëtejshëm të nevojshëm për të bërë përparim në dialog”, ka shkruar Lajçak në Twitter.

Ndryshe ditë më parë në Forumin e 15-të në Dubrovnik, Lajçak kishte deklaruar se procesi i dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është procesi më strategjik në rajon.

Ai gjithashtu deklaroi se janë gati tri-katër marrëveshje ndërmjet dy palëve dhe se pret që ato të finalizohen së shpejti.

Related posts

Stoltenberg pas takimit me Vuçiqin: KFOR-i i gatshëm të intervenojë nëse rrezikohet siguria

admin

Erdoğan: Turqia mbështet anëtarësimin e plotë të Malit të Zi në BE

admin

Disa të vrarë dhe të plagosur nga shpërthimi në aeroportin ushtarak të Kabulit

admin