RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

“Nuk do ta harrojmë kurrë gjenocidin në Srebrenicë”

“nuk-do-ta-harrojme-kurre-gjenocidin-ne-srebrenice”

Ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu, ka përsëritur se gjenocidi në Srebrenicë nuk guxon të harrohet kurrë, raporton Anadolu Agency (AA).

“Në 27-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë, kësaj njolle të zezë në historinë e njerëzimit, përkujtojmë vëllezërit dhe motrat e vrara boshnjakë. Kurrë nuk do ta harrojmë”, ka shkruar në një postim në Twitter ministri Çavuşoğlu.

Sot do të varrosen edhe 50 viktima të tjera të gjenocidit në Srebrenicë.

Në Qendrën Përkujtimore të Srebrenicës-Potoçari, deri më tani janë varrosur gjithsej 6.671 viktima të gjenocidit të kryer nga ish-Ushtria e Republika Srpska nën komandën kriminelit të dënuar të luftës Ratko Mladiq ndaj boshnjakëve në vitin 1995 në Srebrenicë.

Related posts

Dogana nxjerr në shitje veturat e konfiskuara, kushtojnë nga 500 deri në 2800 euro

admin

‘Kosova është Serbi’, Russia Today nis transmetimin në gjuhën serbe

admin

Në Beograd nis samiti i Ballkanit të Hapur

admin