RTV AHIRETI
Shëndetësi

Kjo mungesë hormoni mund të shkaktojë lodhje, ankth dhe mjegull të trurit

kjo-mungese-hormoni-mund-te-shkaktoje-lodhje,-ankth-dhe-mjegull-te-trurit

“Të paktën 90 për qind e grave që shoh në klinikën time vuajnë nga lodhja dhe simptoma të tjera të lodhjes për shkak të testosteronit të ulët”, thotë gjinekologu Shawn Tassone.

Pavarësisht reputacionit të tij si një hormon mashkullor, testosteroni luan një rol vendimtar në funksionin e trurit të femrës, rregullimin e humorit dhe më shumë.

Por prodhimi i hormonit te gratë bie me 50 për qind nga mosha 20 deri në 40 vjeç, duke shkaktuar simptoma si lodhje, mjegull të trurit dhe ankth.

Menopauza mund të ulë edhe më shumë prodhimin e testosteronit. Dhe siç vëren Dr. Tassone, stresi kronik mund të rrisë mungesat, pasi nivelet e larta të kortizolit pengojnë prodhimin e testosteronit.

Mjekët mund të urdhërojnë analiza gjaku për të matur testosteronin dhe mund të këshillojnë terapi hormonale.

Por Dr. Tassone thotë se edhe nivelet në fund të “normales” mund të shkaktojnë lodhje. Dhe duke pasur parasysh se sa të zakonshme janë deficitet, të gjitha gratë mund të përfitojnë duke rritur marrjen e vitaminës D.

Related posts

Të ëmbla apo të kripura? Si ta kuptoni ç’duhet të konsumoni për mëngjes

admin

Të mirat e dardhës, ndihmon edhe kundër diabetit

admin

7 ushqime që mendoni se ju bëjnë të humbni peshë, por në fakt ju shëndoshin

admin