RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

Biden mbërrin në Izrael, fillon turneun në Lindjen e Mesme

biden-mberrin-ne-izrael,-fillon-turneun-ne-lindjen-e-mesme

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden zbarkoi sot në aeroportin “Ben Gurion” të Izraelit, duke filluar turneun e tij në Lindjen e Mesme, transmeton Anadolu Agency (AA).

Biden u prit në aeroport nga kryeministri izraelit Yair Lapid, zëvendësi i tij Naftali Bennett dhe presidenti Isaac Herzog, sipas gazetës “The Times of Israel”.

Biden do të vizitojë Bregun Perëndimor në kuadër të turneut të tij ku do të takohet me presidentin palestinez Mahmud Abbas.

Presidenti amerikan është planifikuar të fluturojë direkt nga Izraeli në Arabinë Saudite të enjten për të marrë pjesë në samitin rajonal arab në qytetin Xheda me pjesëmarrjen e liderëve arabë nga Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Katari, Kuvajti, Bahreini, Omani, Iraku, Jordania dhe Egjipti.

Related posts

Vazhdon braktisja e fëmijëve

admin

Presidenti Zelenskyy vlerëson presidentin Erdoğan për mbështetjen e integritetit territorial

admin

Ish-presidenti i Sudanit, Omar al-Bashir, pranon përgjegjësinë për grusht shtetin e vitit 1989

admin