RTV AHIRETI
Shëndetësi

Disa kuriozitete për shalqirin, frutin tipik të verës

disa-kuriozitete-per-shalqirin,-frutin-tipik-te-veres

Meqenëse jemi në stinën e verës ja disa kuriozitete për shalqirin:

Ka rreth 95% ujë;

Ai mendohet të jetë kultivuar mbi 4000 mijë vite më parë në Afrikën Verilindore;

Fruti është i pasur me vlera ushqyese, vitamina A dhe C dhe antioksidantë;

Mendohet se përmirëson mjaft zemrën;

Redukton inflamacionet dhe stresin;

Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve muskulore;

Përmirëson lëkurën dhe e bën më të shëndetshme.

Related posts

Çfarë do të ndodhte me ne nëse nuk do të kishim baktere në trupin tonë?

admin

​Si ta përdorim vajin e ullirit për problemet me kapsllëkun?

admin

Çfarë ndodh me trupin kur konsumojmë banane të pjekura me pika të zeza

admin